reklama

Nové ptačí hity: Samičky strnadců mají raději ploužák

23.5.2016 – Redakce Přírody
Strnadec bělokorunkatý

Současně se změnou porostu v krajině některých amerických států se změnila také píseň, kterou si strnadci bělokorunkatí (Zonotrichia leucophrys) namlouvají samičky. V původně pustých oblastech vydávali strnadci mnohem vyšší tóny než dnes, kdy se na těchto místech rozrostla vegetace. Změna, kterou krajina prošla za posledních 35 let, přiměla ptáky k pomalejšímu a hlubšímu zpěvu, jenž je v zarostlém prostředí zřetelnější.

„Je to poprvé, co se podařilo dokázat, že se ptačí zpěv může změnit v souvislosti s rychlými změnami prostředí,“ řekla bioložka Elizabeth Derryberryová, která je objevitelkou nového jevu. Svůj výzkum provedla na základě nahrávek zpěvu strnadců, pořízených kalifornskou Akademií pro vědecký výzkum na patnácti různých lokalitách v sedmdesátých letech minulého století. Tyto záznamy Derryberryová porovnala s novými nahrávkami ze stejných míst a dala je do souvislostí s fotografickou dokumentací.

TIP: Chraptět mohou i zvířata: Vyčerpávající daňčí vábení

Zjistila, že ptačí zpěv zůstal stejný v těch oblatech, kde nedošlo k žádným vegetačním změnám, ale ve všech ostatních nabral na hloubce a zpomalil se. Na hustěji zarostlých místech totiž hluboké tóny méně rezonují a jsou proto lépe slyšet. Nejenže samičky takový zpěv preferují, ale také mladí strnadci dospělé jedince snáze napodobují a po zvládnutí celého repertoáru mají větší šanci na úspěch u samiček. Derryberryová nyní provádí výzkum v Jižní Americe, kde je změna životního prostředí v důsledku kácení pralesů a globálního oteplování ještě patrnější. Předpokládá, že nové poznatky teorii o změně zpěvu potvrdí.

Zdroj: 
Příroda 2009/7
Foto, ilustrace: 
Shutterstock
reklama